DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 Chronológia svetovej histórie

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Chronológia svetovej histórie   So 26 august 2017, 05:44


Upozornenie: V tejto téme automaticky hrá atmosférická hudba. Ak ju nechcete počúvať, stlačte CTRL+M.
The Elder Scrolls V: Skyrim ~ Aurora„História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias."História Deritrei sa historikmi kategoricky rozdeľuje do jednotlivých vekov, ér, období alebo iných časových vymedzení. Tieto vymedzenia predstavujú konkrétne historické obdobia, ktoré sa vyznačujú jednotnosťou a podobnosťou v istých skutočnostiach a reáliách. Každý vek prakticky označuje jedno historické obdobie Deritrei.

Je dôležité spomenúť, že pohľadov na historické obdobia je mnoho, a často názorovo nesúhlasia. Mnoho udalostí pred temnovekom môže byť preto skreslených, a nie je definitívne určené, ktoré delenie a opis historických udalostí je skutočné a pravdivé.

Historická kategorizácia je veľmi živá téma v modernej Detritrei. Existujú stovky teórií a desiatky teoretických skupín a škôl o obdobiach pred temnovekom, no tri skupiny z nich sa uchytili najviac, ako v povedomí inteligencie a šľachty, tak aj bežných ľudí. Jedna teoretická skupina zvykne obsahovať množstvo teórií, ktoré sú si veľmi podobné, a oddeľuje ich len rozličné vykladanie niektorých udalostí a skutočností. Každá z nich sa zakladá na jednom alebo viacerých hlavných dielach, ktoré pre historickú linku predstavujú základ. Samozrejme, teórií o vzniku sveta či priebehu dejín existujú stovky; tu uvádzam len tie najdôležitejšie a najrozšírenejšie.

Aj napriek tomu, že táto téma sa venuje histórii, historické teórie ktoré tú prezentujem by sa dali považovať aj za náboženské, alebo aspoň niektoré z nich. Diela vykladajúce históriu majú veľkú podobnosť s náboženskými dielami, preto sa tieto dve kategórie prelínajú.


A ktoré to teda sú?


1. Skupina drakocentrických teórií / Drakocentrizmus
... ''Vôľa univerza, príkaz sveta.''
                                                - Vedes
Základné dielo: Ildrak / Otcovia sveta, Jamor z Loenu (* 8 642, Loen [Yryna] - † 8 702, Vornys [Yryna]) a Ildrak-vale, Isen a Eras
Táto teória má dnes najväčšie rozšírenie, a je uznávaná aj mnohými štátmi, ktorý ju považujú za teoretický a filozofický základ sveta. Niektorí panovníci zachádzajú až to takej diaľky, že rozširovanie ostatných teórií je zakázané a teda trestané. Obľúbená je najmä medzi rasami Isenie, Erasie a menšinovo aj iných oblastí. Podľa mnohých je drakocentrizmus jediná pravda na svete, a k nim často patria panovníci a ľudia z veľkou mocou. Drakocentrizmus je preto násilne vynucovaný a uctievanie akýchkoľvek iných božstiev (či uznávanie iných teórií) je považované za zločin hodný ťažkého trestu alebo dokonca smrti.
Je dôležité poznamenať, že aj napriek tomu, že Ildrak bol napísaný v 87. storočí, bol to len nepriamy prepis omnoho staršieho diela, ktorého autorom boli Isen a Eras, a fungovalo ako hlavné náboženské a filozofické dielo počas ich vlády v drakoveku. Názov diela bol Ildrak-vale.
Pozn.: Drakocentrizmus nabral na vplyve najmä počas temnoveku a od konca temnoveku funguje ako oficiálna filozofická a náboženská prax vo väčšine štátov centrálnej Isenie či Erasie. Dal by sa prirovnať ku kreacionizmu, ktorý v stredovekej Európe úplne prevládal, teda je porovnateľný s urputným kresťanstvom stredovekého sveta. Jeho idey sú mierne pozmenené, ale v podstate je veľmi podobný. Práve preto sú delnské (človek) štáty v Isenii či garnské (trpaslík) štáty v Erasii natoľko podobné európskemu stredoveku.

2. Skupina maggyjských teórií / Maggyzmus
... ''A Štvrtí svetlo sveta neuzreli, nikdy, nie pod dozorom Bratov.''
                                                                                          - úryvok z diela Tri generácie
Základné dielo: Natih / Tri generácie, Muran Ekine (* 7 322, ? - † 7 338, Erach)
Maggyzmus je alternatívna teória k antidrakonizmu. Uznáva existenciu iných bohov pred drakmi, avšak nesúhlasí s tým, že draky mali zlé úmysly a neobsahuje ani evolučnú teóriu. Prakticky je to kreacionistická teória, veľmi podobná drakocentrizmu - veľkou zmenou je, že draky nevytvorili svet a rasy, ale urobili to pôvodní bohovia, ktorí smrteľníkov utláčali. Draky na čele s Isenom a Erasom prišli a Deritreu a jej obyvateľov oslobodili od tyranie starých bohov. Táto teória je pomerne populárna a uznávaná predovšetkým na juhu Isenie a na severnom Nuadhe. Aj napriek tomu že má podobnosť s drakocentrizmom, v štátoch ktoré uznávajú drakocentrizmus je maggyzmus považovaný za rúhanie. Práve preto v Isenii mnohokrát prebiehajú konflikty z náboženských dôvodov, aj napriek tomu, že obe teórie považujú za hlavných bohov Isena a Erasa.
Pozn.: Tento názorový konflikt by sa dal prirovnať ku kresťanstvu a judaizmu. Kým obe náboženstvá majú spoločné znaky, a to i v dôležitých faktoch, stále sú veľmi diferencované.

3. Skupina antidrakonických teórií / Antidrakonizmus
... ''Ak sa im svet znepáči, tak zbohom! Uvidíme sa v tme.''
                                                                                      - Rys Nomar
Základné dielo: Pôvod sveta a božstiev, Shelye Dynan (* 6 764, Danorm [Falteanské domínium] - † 6 841, Chath [Falteanské domínium])
Antidrakonizmus prináša veľmi kontroverzný pohľad na historické udalosti od stvorenia sveta až po temnovek. Využíva vedeckú metódu, tvrdenia založené na dokázaných faktoch. Pre problematické vysvetľovanie a výklad dôležitých historických udalostí a skutočností je vo väčšine sveta úplne zakázaný a len spomenutie jeho mena je považované za kapitálny zločin, no pravdou je, že ho uznáva a prijíma čoraz väčšie spektrum inteligencie. Jeho základom je obvinenie drakov z mnohých podvodov a zločinov, ktoré spôsobili, a hlavne ich deklasuje ako božstvá a ich božskosť považuje za šikovný výmysel. Toto dielo neuznáva žiadnych všemocných bohov - ide o teóriu samostatného vývoja sveta bez vplyvu božstiev. Dielo bolo opäť v roku 9 788 nájdené a zrekonštruované po tom ako bolo po tisícky rokov stratené.
Je dôležité spomenúť, že Dynanove dielo nie je celkom objektívne. Stavia sa proti drakom, čo súhlasí s náladami, ktoré vládli v Domíniu v čase jeho písania. Draky v žiadnom prípade neboli univerzálne negatívne a zločinné; je to skôr výmysel a efekt pokriveného vykladania histórie.
Pozn.: Toto dielo prináša na stôl podobnú teóriu akú mal Charles Darwin. Ide o evolúciu jednotlivých rás, a nie ich vytvorenie bohmi. Okrem teórie živočíšnej evolúcie zahŕňa aj prirodzenú evolúciu sveta, pričom Deritrea vznikla v dôsledku kozmických udalostí, a nie v dôsledku jej vytvorenia bohmi. Ak si predstavíme ako bola Darwinova teória kontroverzná v 19. storočí a aký ohlas a výsmech vyvolala, predstavme si, ako zobraná by bola ľuďmi a hlavne kresťanskou cirkvou v 13. storočí (13. - 14. storočie Zeme približne sedí na 100. storočie Deritrei). V 69. storočí, keď bolo dielo vydané, samozrejme malo obrovský ohlas, no 3. a zároveň poslednú kataklyzmu (6 841 DD) sa mu nepodarilo svojím vplyvom zastaviť. Po nej nasledoval kolaps širokej civilizácie a započal temnovek.

Tieto teórie sú zamerané na vymedzené oblasti sveta, hlavne na západnú Iseniu, Erasiu, severný Nuadh a Aguel. V iných svetových regiónoch, v ktorých draky nezanechali večnú historickú stopu, sú viacmenej neznáme a irelevantné - naopak tam majú vlastné náboženské a existenčné teórie.


Niekoľko poznámok na záver...


Pred samotným obsahom spomeniem dôležité informácie.

História v tomto spise je z veľkej časti založená na diele Pôvod sveta a božstiev, ktorého autorom je Shelye Dynan. Ostatné teórie sú spomenuté v jej rámci ako doplnkové. Keďže dielo končí rokom 6 841 DD, na posledné tri tisícročia sú využívané iné zdroje. Na draky a ich činy je tu hľadené objektívne - nech ich posúdi sama história, nie osobná nenávisť.

Datovanie v diele je chaotické. Dynan ho založil na v jeho čase používanom datovaní, no spomína jednu dôležitú odchýlku. Pred rokom 0 sa používa PD (Pred Drakmi) a po roku 0 sa používa DD (Dračej Doby). Draky sa však narodili okolo 34. storočia, skoro tri a pol tisícročia po roku 0. Prečo to takto je? V dobe keď Dynan dielo spisoval v Domíniu stále prevládala náboženská ideológia drakov. Tá hlásala začiatok histórie v roku 0 a všeobecne išlo o teóriu, ktorá sa dnes nazýva drakocentrizmus. Datovanie v spise je preto zvláštna kombinácia dvoch teórií, no je dôležité sa nenechať zmiasť pojmom DD - doba dračia skutočne začala omnoho neskôr.
Akoby to nebolo dosť chaotické, rok 10 000 DD sa považuje za rok 0 ND (Novej Doby). Ide o chronologické ukončenie predošlej Dračej Doby, hlavne z praktických dôvodov (pre kalendáre a podobne).

Dynan rozlišoval 6 vekov na ktoré rozdelil dejiny sveta - Predvek (od počiatku sveta do asi 2 300 000 PD), Prvovek (od 2 300 000 PD do 105 000 PD), Šerovek (od 105 000 PD do 7 000 PD), Prastarovek (od 7 000 PD do 926 DD), Dávnovek (od 927 DD do 5 154 DD) a Drakovek (od 5 155 DD do 6 841 DD).
Po Drakoveku nastúpil Temnovek (od 6 842 DD do 9 077 DD), ešte neskôr Jasnovek (od 9 078 DD do 9 892 DD) a napokon Zlatovek (od 9 893 DD do 539 ND). Po ňom prichádza Strojovek (od 540 ND do dneška).

Názvy vekov môžu byť mätúce. Je tak z dôvodu niekoľkých zmien, ktoré sa udiali v čase podrobného historického skúmania. Pôvodné názvoslovie prvovek, druhovek, treťovek a štvrtovek nevyhovovalo novým zisteniam a nálezom. Prvovek zaberal obdobie od asi 1 000 000 PD, no po zistení, že svet je omnoho starší ako milión rokov, predvek bol vytvorený. Názov prvoveku sa zachoval (aj keď to už nebol prvý vek), druhovek bol rozdelený na šerovek a prastarovek (názov šeroveku pochádza z éry šera, názov prastaroveku z Prastarých), treťovek sa stal dávnovekom (pre ľudí vtedajšej Deritrei ''dávne časy'') a štvrtovek bol po novom drakovek (neuveriteľná moc drakov a Domínia, vedeného Isenom). Pomenovanie temnovek hovorí samo za seba, rovnako aj svetlovek, ktorý bol opakom temnoveku, jeho koniec, oslavou jeho zahnania. V zlatoveku bol blahobyt Deritrei zrejmý, rovnako ako aj takmer úplné odstránenie vplyvov temnoveku. Technológie, rozvoj a industrializácia strojoveku svetovú civilizáciu vyhuplo na úroveň posledných rokov drakoveku.

Roky jednotlivých udalostí nemusia byť presné. Roky končiace v celých stovkách (napr. 3 200, 4 500, 5 300) poukazujú na celé storočie, nie presne na ten konkrétny rok. Máloktorá významná udalosť sa udiala v okrúhlych nulových rokoch.

V spise sa nachádzajú roky jednotlivých vynálezov a objavov. Treba pochopiť, že rok / obdobie rôznych vynálezov je pravdepodobný prvotný objav. Rôzne časti sveta sa rozvíjali inak a niektoré vynálezy do istých častí došli až omnoho neskôr, neraz aj o stovky rokov. Nie vždy uvádzam miesto vynálezu alebo jeho okolnosti, no často pochádzajú z vyspelých a mocných štátov v tom ktorom špecifickom období. Po prvotnom objave si každý národ či štát musel túto znalosť zabezpečiť sám, skôr či neskôr, spôsobmi vlastnými, či obchodom alebo vlastným pričinením, alebo pádom pod nadvládu vyspelejšieho štátu (ktorý už túto znalosť vlastnil).
Okrem toho existujú historické zvláštnosti, keď technológia teoreticky existovala už dlho pred jej rozšírením do širokého povedomia. Príkladom je napríklad ''technológia'' baníctva - niekoľko skupín bane používalo už od 35 000 PD, no išlo o veľmi vzácny jav. Preto v spise väčšinou uvádzam až ''skutočný objav'' (spoločenské rozšírenie), v tomto prípade asi 3 000 PD.

Vo všetkých príkladoch slova ''ľudia'' a pri jeho tvaroch (ľudí, ľudom, ľudoch, ľudmi, nadľudský, ľud atď) sa nemyslí konkrétna rasa (človek), ale ''členovia inteligentných rás.'' Platí to pre všetky rasy. Ľudia teda môžu byť akejkoľvek rasy, rovnako aj ľud.


Pokračujte na tento odkaz:
{PREDVEK}_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
Chronológia svetovej histórie
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: História :: Chronologické dejiny-
Prejdi na: