DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 ► Teória živej prírody ◄

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: ► Teória živej prírody ◄   Ut 15 december 2015, 13:30

Popis jednotlivých kráľovstiev sféry života.
V tomto fóre sú to živočíchy a tvory maggyje.
Vo Flóre sú to rastliny, huby a všetky prokaryoty.

Bytosti rozumné
Bytosti polorozumné
Bytosti nerozumné

Tvorstvo rozumné...
...

Tieto skupiny nie sú nemeniteľné, zvery sa môžu pohybovať nahor i nadol. Kedysi v Deritrei neexistovali rozumné bytosti, no časom sa to zmenilo. Prestup je možný, keďže postup života stále prebieha.
Naopak, aj spadnúť je možné. Niektoré rozumné tvory prepadli do polorozumných kvôli temnoveku, a niektoré polorozumné sa sprimitívnili natoľko že sa ocitli medzi bytosťami nerozumnými.

Otázne sú skupiny vyšších, praleánov a nižších.
Všetky tieto skupiny / kategórie oplývajú rôznym stupňom inteligencie a schopnosti rozmýšľania, pričom všetky ale patria k bytostiam rozumným. No rozdiely v tejto ''rozumovej'' zložke sú významné a dôležité.
Zistiť ktoré rasy patria do ktorej skupiny môže byť obtiažne, záleží to najmä od definície týchto skupín. A definícií existujú desiatky.

Dá sa však riadiť podľa všeobecne zaužívaného chápania (severnozápadná Isenia):

Vyšší, členovia vysokých rás, dosiahli najväčší stupeň spoločenského vývoja zo všetkých bytostí. Vyznačujú sa existujúcou a rozsiahlou kultúrou, zložitejšími sociálnymi zriadeniami (štáty) ako kmene a rozumom, ktorý je schopný pochopiť, naučiť sa a udať do praktického použitia zložité koncepty, ako technológia, architektúra, umenie či právo.

Praleáni sa od vyšších výrazne odlišujú najmä v tom, že stupeň spoločenského vývoja, ktorý dosiahli, je na nižšej úrovne. Kultúru - rituály, zvyky, tradície, umenie - majú, ale skôr v primitívnejšom stave. V sociálnej sfére sa nikdy nedostali na úroveň štátov; zostali pri kmeňoch, a je otázne či majú kmeňové zväzy (tie sú už pomerne blízko k štátom a niekedy je ťažké ich odlíšiť). A čo sa týka ich rozumovej vyspelosti - rovnako otázne. Pochopiť zložité koncepty dokážu, ak sú im vysvetlené jednoduchým / vlastným spôsobom, a nerobí im problém používať modernejšie technológie, či dokonca sa naučiť ich vytvárať. V prípade niekoľkých pranoryáncov vznikli celé dediny, ktoré prebrali moderné techniky spracovania železa či výroby zbraní, no len potom ako im boli vysvetlené a naučené. Hlavná pointa je tu taká, že dokážu rozumieť, no nedokážu vymyslieť. Od vyšších ich teda hlavne odlišuje sociálna či technologická kreativita. V štáte by mohli žiť, možno aj prežiť, ale nedokázali by vymyslieť efektívne zákony či poriadok, a takýto umelý štát by dlho nevydržal; jednoducho by sa časom rozpadol znova na jednotlivé kmene. A kovať železo je možné naučiť aj hlupáka, no na túto techniku by nikdy sám neprišiel.
Okrem toho je tu aj dôležitý prvok poľnohospodárstva, ktoré praleáni prebrali, no nikdy sa nevyvinuli do pokročilejších štruktúr.
Mnoho jedincov týchto rás žije v moderných štátoch, a považujú sa za rovnocenných obyvateľov popri ostatných. Ide najmä o dlhé generácie rodín, ktoré sú naturalizované v krajine. Avšak podstata rasy je podľa ich pôvodného určenia, teda stále sú to praleáni.

A napokon, nižší. V mnohých prípadoch je otázne, či žijú v skutočných kmeňoch, no všeobecne sa súhlasí, že v ich ''spoločnosti'' existujú zriadenia podobné kmeňom. Podľa všetkého majú svojich vodcov, no to aj napríklad mravce, a tie neradíme do bytostí polorozumných. K ostatným rasám sú väčšinou vysoko agresívni a nepúšťajú ich blízko k sebe, niekedy útočia bez varovania, niekdy len hrozia útokom. Kultúru majú len primitívnu. Je historicky aj vedecky potvrdené, že majú svoje pohrebné rituály. Je isté že majú primitívne umenie, ako tance, maľovanie, hudbu, rovnako aj svojich ''bohov,'' čo sú často rôzne veľké zvery či členovia iných (rozumných) rás, alebo rôzne prírodné útvary či udalosti, ako blesky počas búrky. Používajú primitívne zbrane ako drevené kopije, často s orezanými alebo zaostrenými kameňmi, a praky, v niektorých prípadoch luky. Dorozumievajú sa vlastným jazykom, ktorý je na okraji vyšších jazykov, no rozhodne ide o komunikáciu na vyššej úrovni ako pri bytostiach nerozumných. Poľnohospodárstvo nepoznajú, no v niektorých prípadoch nižší chovajú zver, na rôzne produkty ako napr. mäso, či vlna. Najmä sa živia lovom a zberom. Ako obydlia využívajú najmä prírodné útvary (jaskyne), no znova, v niektorých prípadoch je zaznamenaná stavba primitívnych obydlí.

_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
► Teória živej prírody ◄
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: Príroda :: Fauna-
Prejdi na: