DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 História

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: História   Pi 21 február 2014, 07:44„História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias."História Deritrei sa historikmi kategoricky rozdeľuje do jednotlivých vekov, ér, období alebo iných časových vymedzení. Tieto vymedzenia predstavujú konkrétne historické obdobia, ktoré sa vyznačujú podobnosťou v istých skutočnostiach a reáliách. Každý vek prakticky označuje jedno historické obdobie Deritrei.

Je dôležité spomenúť, že pohľadov na historické obdobia je mnoho, a často názorovo nesúhlasia. Mnoho udalostí pred temnovekom môže byť preto skreslených, a nie je definitívne určené, ktoré delenie a opis historických udalostí je skutočné a pravdivé.

Historická kategorizácia je veľmi živá téma v dnešnej Detritrei. Existujú stovky teórií a desiatky teoretických skupín a škôl o obdobiach pred temnovekom, no tri skupiny z nich sa uchytili najviac, ako v povedomí inteligencie a šľachty, tak aj bežných ľudí. Jedna teoretická skupina zvykne obsahovať množstvo teórií, ktoré sú si veľmi podobné, a oddeľuje ich len rozličné vykladanie niektorých udalostí a skutočností. Každá z nich sa zakladá na jednom alebo viacerých hlavných dielach, ktoré pre historickú linku predstavujú základ.

Aj napriek tomu, že táto téma sa venuje histórii, historické teórie ktoré tú prezentujem by sa dali považovať aj za náboženské, alebo aspoň niektoré z nich. Diela vykladajúce históriu majú veľkú podobnosť s náboženskými dielami, preto sa tieto dve kategórie prelínajú.


A ktoré to teda sú?


1. Skupina drakocentrických teórií / Drakocentrizmus
Základné dielo: Ildrak / Otcovia sveta, Jamor z Loenu (* 8 642, Loen [Yryna] - † 8 702, Vornys [Yryna]) a Ildrak-vale, Isen a Eras
Táto teória má dnes najväčšie rozšírenie, a je uznávaná aj mnohými štátmi, ktorý ju považujú za teoretický a filozofický základ sveta. Niektorí panovníci zachádzajú až to takej diaľky, že rozširovanie ostatných teórií je zakázané a teda trestané. Obľúbená je najmä medzi ľuďmi Isenie, trpaslíkmi Erasie a samozrejme aj medzi niektorými ostatnými rasami. Podľa mnohých je drakocentrizmus jediná pravda na svete, a k nim často patria panovníci a ľudia z veľkou mocou. Drakocentrizmus je preto násilne vynucovaný a uctievanie akýchkoľvek iných božstiev (či uznávanie iných teórií) je považované za zločin hodný ťažkého trestu alebo dokonca smrti.
Je dôležité poznamenať, že aj napriek tomu, že Ildrak bol napísaný v 87. storočí, bol to len nepriamy prepis omnoho staršieho diela, ktorého autorom boli Isen a Eras, a fungovalo ako hlavné náboženské a filozofické dielo počas ich nadvlády v drakoveku. Názov diela bol Ildrak-vale.
Pozn.: Drakocentrizmus nabral na vplyve najmä počas temnoveku a od konca temnoveku funguje ako oficiálna filozofická a náboženská prax vo väčšine štátov centrálnej Isenie či Erasie. Dal by sa prirovnať ku kreacionizmu, ktorý v stredovekej Európe úplne prevládal, teda je porovnateľný s urputným kresťanstvom stredovekého sveta. Jeho idey sú mierne pozmenené, ale v podstate je veľmi podobný. Práve preto sú ľudské štáty v Isenii či trpaslícke štáty v Erasii tak podobné európskemu stredoveku.

2. Skupina maggyjských teórií / Maggyzmus
Základné dielo: Natih / Tri generácie, Muran Ekine (* 7 322, ? - † 7 338, Erach)
Maggyzmus je alternatívna teória k antidrakonizmu. Uznáva existenciu iných bohov pred drakmi, avšak nesúhlasí s tým, že draky mali zlé úmysly a neobsahuje ani evolučnú teóriu. Prakticky je to kreacionistická teória, veľmi podobná drakocentrizmu - veľkou zmenou je, že draky nevytvorili svet a rasy, ale urobili to pôvodní bohovia, ktorí smrteľníkov utláčali. Draky na čele s Isenom a Erasom prišli a Deritreu a jej obyvateľov oslobodili od tyranie starých bohov. Táto teória je pomerne populárna a uznávaná predovšetkým na juhu Isenie a na severnom Nuadhe. Aj napriek tomu že má podobnosť s drakocentrizmom, v štátoch ktoré uznávajú drakocentrizmus je maggyzmus považovaný za rúhanie. Práve preto v Isenii mnohokrát prebiehajú konflikty z náboženských dôvodov, aj napriek tomu, že obe teórie považujú za hlavných bohov Isena a Erasa.
Pozn.: Tento názorový konflikt by sa dal prirovnať ku kresťanstvu a judaizmu. Kým obe náboženstvá majú spoločné znaky, a to i v dôležitých faktoch, stále sú veľmi diferencované.

3. Skupina antidrakonických teórií / Antidrakonizmus
Základné dielo: Pôvod genocídy a božstiev, Shelye Dynan (* 6 764, Danorm [Falteanské domínium] - † 6 841, Chath [Falteanské domínium])
Antidrakonizmus prináša veľmi kontroverzný pohľad na historické udalosti od stvorenia sveta až po temnovek. Pre problematické vysvetľovanie a výklad dôležitých historických udalostí a skutočností je vo väčšine sveta úplne zakázaný a len spomenutie jeho mena je považované za kapitálny zločin, no pravdou je, že ho uznáva a prijíma čoraz väčšie spektrum inteligencie. Jeho základom je obvinenie drakov z mnohých podvodov a genocíd, ktoré spôsobili, a hlavne ich deklasuje ako božstvá a ich božskosť považuje za šikovný výmysel. Toto dielo neuznáva žiadnych všemocných bohov - ide o teóriu samostatného vývoja sveta bez vplyvu božstiev. Dielo bolo opäť v roku 9 788 nájdené a zrekonštruované po tom ako bolo po tisícky rokov stratené.
Pozn.: Toto dielo prináša na stôl podobnú teóriu akú mal Charles Darwin. Ide o evolúciu jednotlivých rás, a nie ich vytvorenie bohmi. Okrem teórie živočíšnej evolúcie zahŕňa aj prirodzenú evolúciu sveta, pričom Deritrea vznikla v dôsledku kozmických udalostí, a nie v dôsledku jej vytvorenia bohmi. Ak si predstavíme ako bola Darwinova teória kontroverzná v 19. storočí a aký ohlas a výsmech vyvolala, predstavme si, ako zobraná by bola ľuďmi a hlavne kresťanskou cirkvou v 13. storočí (13. - 14. storočie Zeme približne sedí na 100. storočie Deritrei). V 69. storočí, ked bolo dielo vydané, samozrejme malo obrovský ohlas a je možné že z veľkej časti spôsobilo Dračí tanec (boj Isena a Erasa, ktorého výsledkom v roku 6 841 bola globálna kataklyzma, kolaps civilizácie a teda začiatok temnoveku).
_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Re: História   Št 27 február 2014, 12:17Pôvod genocídy a božstiev

Toto dielo patrí medzi základné piliere antidrakonizmu, teoretickej / filozofickej školy, ktorá sa začala formovať už v 62. storočí. Spočiatku názory tejto skupiny len mierne kritizovali drakov, no postupom času, ako draky strácali u ľudí rešpekt, si dovoľovali viac. Mágia, ktorú aktívne draky prezentovali už vyše tisíc rokov a podporovali jej používanie, sa znechutila mnohým ľuďom a tí už neboli ochotní uctievať draky ako božstvá. Samozrejme, v 62. storočí bolo týchto ľudí ešte málo.

Technologický rozvoj bol dovtedy pomerne pomalý, pretože technológie spoľahlivo nahrádzala mágia. Odporcovia drakov sa rozhodli od mágie dištancovať. Prestali ju používať, a keďže títo odporcovia z veľkej časti patrili k inteligencii, netrvalo dlho kým sa začali objavovať prvé užitočné 'moderné' technológie, založené na manuálnom ovládaní bez akejkoľvek pomoci mágie. Ich vynálezy sa rozširovali medzi bežných ľudí. Aktívne používanie mysle a nové, 'moderné' objavy bolo dovtedy obmedzované drakmi, ktorí diktovali všetky aspekty života. Nové technológie vyhlasovali za nebezpečné a zakazovali ich, vynálezcovia, objavitelia a veľkí myslitelia boli hádzaní do väzníc alebo boli popravení. Schválne ukazovali len negatíva technológií a zveľaďovali mágiu, poukazovali že mágia je a bude vždy lepšia. Obyvatelia naučení počúvať draky ich samozrejme vypočuli a technológie prirodzene odsúdili. Draky v žiadnom prípade nechceli, aby stratili kontrolu nad Deritreou - a ústup používania mágie to definitívne spôsoboval. Jej hromadné používanie totiž dovoľovalo drakom kontrolovať chod sveta a samozrejme ich to značne posilňovalo. Predstava vymretia mágie bola pre draky desivá.

Ale ako to býva, obyvatelia Deritrei prežili dlhý historický vývoj, a mnohí z nich prestali veriť všetkému čo im draky nahovorili. Draky stále na svojej strane mali veľké masy menej vzdelaných ľudí, pre ktorých bolo uctievanie drakov najdôležitejšia vec v ich životoch. Isen a Eras na čele robili veľmi dobrú prácu v obmedzovaní technologického a myšlienkového vývoja. Neskôr sa objavilo mnoho separatistov, ktorí sa chceli od drakov úplne odpojiť a vládnuť si sami, vlastnými silami a bez pomoci drakov a mágie. Draky však strávili posledné tisícky rokov aplikovaním ich plánu - rozšíriť mágiu medzi všetkých obyvateľov Deritrei, teda aspoň jej základnú znalosť. A v 62. storočí svoj plán dosiahli z veľkej časti. Preto oddeliť sa od nich nebolo nič jednoduché. Stáli proti ním mocnejší mágovia, ktorí nechceli aby sa mágiu naučili obyčajné masy ľudí - podľa nich tak vznikala bastardizácia mágie, a samozrejme mali pravdu. Drakom to však bolo jedno - išlo im len o moc, a tak hlasy vyšších mágov zostali nevypočuté. Proti ich slovu sa mohol len ťažko niekto postaviť. Títo 'extrémisti' a 'pro-technisti', ako boli tieto dve odporujúce skupiny vymedzené, boli hromadne prenasledovaní. Prakticky obe skupiny odradzovali ľudí od používania mágie, aj keď svojím spôsobom to boli nepriateľské skupiny.

Všetky tieto problémy vytvorili medzi obyvateľmi Deritrei a drakmi hlboký rozkol, ktorý sa časom len zhoršoval a už nikdy sa nezlepšil. Od 63. až 64. storočia sa stala Deritrea veľmi nepokojnou a stále rastúci odboj proti 'božstvám' začal pripomínať odboj spred tisícok rokov, keď draky bojovali proti 'Tretím.' Strany sa však vymenili. Oponentmi drakov sa stali veda a technológia, a hlavne samostatné premýšľanie.

Približne v 64. storočí nastala technologická revolúcia v rozsahu ktorí nedokázali zastaviť ani len draky. Vďaka hlasom separatistov, extrémistov a pro-technistov sa hnutie antidrakonizmu rozšírilo do celej Deritrei, a dostávalo sa aj k veľkým masám ľudí. Globálne sa objavili názory, že draky po celý čas klamali o ich pôvode, a Deritreou otriasali protesty, ktoré sa rozrastali do revolúcií. Draky rýchlo strácali svoje 'božské' postavenie a prirodzenú autoritu, a aj napriek ich veľkej moci sa nemohli postaviť miliónovým masám nespokojných ľudí.

Draky na čele s Isenom a Erasom skončili svoju hru, lebo vedeli že už ďalej nemôže pokračovať, a ukázali sa vo svojom skutočnom svetle. Väčšina štátov, ktoré dovtedy boli moderné teokracie, sa zmenila na diktatúry drakov. Keďže draky silou prevzali moc ešte predtým ako sa im moderné technológie dokázali v boji postaviť, svoju moc si úspešne vynútili. Na ako také udržanie pokoja a zhasnutie revolúcií boli ochotní povoliť niektoré technologické výdobytky. Samozrejme, vývoj zbraní bol takmer úplne zakázaný.

Na krátky moment sa situácia upokojila, aspoň teda mierne. Avšak Isen a Eras zastávali v istých veciach iný názor, a po rokoch predchádzajúcich konfliktov, bol tento ich posledný najväčší a spôsobil medzi nimi neprekonateľný rozkol. Eras chcel naplno navrátiť vládu teokracie a neobmedzenú nadvládu drakov, a zakázať a vymazať všetky výdobytky modernej doby, a povoliť len mágiu, tak ako to vždy bolo. Nebolo to nutne zlé stanovisko, ale za to veľmi nepopulárne a konzervatívne. Je dôležité poznamenať, že aj napriek týmto konfliktom, draky stále mali veľkú autoritu a je možné, že väčšia časť obyvateľstva stála na ich strane. Revolúcie totižto spôsobili okrem iného aj veľké straty na životoch a uvrhli Deritreu do početných vojen. Isen bol ale v tomto ohľade miernejší. Technológie a rozvoj moderného myslenia považoval za nutné zlo, a tak sa ich nechcel vzdať. To mu navrátilo medzi ľuďmi ako takú autoritu.

Ich nezhody sa zo slov a názorov premietli aj na bojovom poli, a niekedy v 67. až 68. storočí vypukla totálna vojna, ktorá zahŕňala značný počet národov a štátov Deritrei. Zjednodušene by sa dalo konštatovať, že to bol boj Isenie proti Erasii. Vojna bola ničivá, a vyhrať ju nevedel nikto. Niekoľko desiatok rokov stagnovala na jednom mieste - Effere, a jej koniec bol nedohľadne. Isen, ochotný používať modernejšie technológie, však časom získal navrch. Eras v žiadnom prípade neplánoval prehrať. V roku 6 841 vyzval Isena na osobný súboj, a ten s ním súhlasil. V dueli sa stretli nad Efferom, líniou, ktorá držala vojnu v stagnácii po najmenej tridsať rokov. Ich boj bol skutočne obrovský a ničivý, a Eras svojou chytrosťou a šikovnosťou Isena oklamal. Isen, z úmyslom finálne doraziť Erasa, zničil celý Effer a milióny životov v krátkom momente. Duel pokračoval naprieč Iseniou až na Falteany, domov Falteanského domínia. Až sem Eras vyčerpaného Isena zahnal. Obaja napokon skončili v priepasti, ale nie predtým ako sa im podarilo zdecimovať veľkú časť kontinentu. Ich boj, priamo i nepriamo, spôsobil najmenej miliardu smrtí, a samozrejme sa ním začalo obdobie temnoveku.3. Skupina antidrakonických teórií / Antidrakonizmus
Základné dielo: Pôvod genocídy a božstiev, Shelye Dynan (* 6 764, Danorm [Falteanské domínium] - † 6 841, Chath [Falteanské domínium])

_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
História
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: História :: Vecné dejiny-
Prejdi na: