DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 Valeáni

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Valeáni   So 13 august 2011, 17:16Ďalšie názvy rasy:
Jedinec rasy > Valeán, Lirrterán (elfský názov), Indiel / Indel (ľudský názov)
Celá rasa > Valeáni, Lirrteráni (elfský názov), Indeli (ľudský názov)
Vale = drak (v starovaleánčine)


Kde žijú?

Doslova v oblakoch. Ich mestá sa vznášajú nad celou zemou a menia svoje polohy. Tieto oblačné mestá putujú po oblohe nad oblakmi a niekedy rovno v oblakoch. O to, aby sa ich mestá udržali na oblohe sa starajú ich mágovia. Počet ich miest je malý - aktuálne ich je len 9 (časom ich bude pravdepodobne ešte menej). Tieto mestá sú ale naozaj obrovské a tak sa do ôsmich zmestia.

Takzvaní ''bezkrídly'' Valeáni žijú výlučne iba na pevnej zemi, kde slúžia ako sluhovia a otroci ľudom.


Koľko ich je?

Nie veľa pri porovnaní s ostatnými rasami, ale dosť na to, aby sa dali považovať za jednu z ôsmich hlavných rás Deritrei. Približne jedna tretina Valeánov žije dole na zemi s ľudmi. Kedysi ich bolo veľa, ale za ich redukované počty môžu ľudia.


Fyzické znaky?

Kvôli ich pôvodu sa vyznačujú štandardnými znakmi - majú hrubú kožu, ktorá im zabezpečuje telesné teplo aj v mrazivých podmienkach a veľmi husté vlasy, ktoré ochraňujú hlavu proti chladu. Svaly a kosti na nohách majú o niečo robustnejšie a pevnejšie, aby mohli bezpečne pristáť aj vo veľkej rýchlosti a pritom sa nezraniť. Kvôli tomu ale nemôžu bežať príliš rýchlo.
Ich špeciálnym znakom sú krídla - sú tiež veľmi hrubé, čo je zároveň aj výhoda a nevýhoda. Výhodou je, že sú odolné proti mrazu a je ich ťažké rozrezať (a tak znemožniť Valeánovi lietanie). Nevýhodou je, že kvôli ich váhe, ich môžu využiť len na plachtenie a pomenej mávania. Síce s nimi dokážu mávať, ale postupne ich to vyčerpá a potom musia pristáť. Môžu si pomôcť mágiou, ale to ich vyčerpá ešte viac. Výborní Valeánski mágovia ale dokážu lietanie zdokonaliť na takú úroveň, že môžu lietať takmer neobmedzene. Zrútenie na zem vtedy väčšinou končí smrťou.
Keďže sa pomerne podobajú na ľudí, ľudia si našli spôsob ako ich rozoznať. Neodstránia Valeánom celé krídla a ponechajú len kýpťe po nich. Tiež sa dajú rozoznať hustotou vlasov a tak majú zakázané mať holé hlavy alebo nosiť prilby a čiapky, ktoré by zakrývali ich vlasy.
- fyzická sila - nie príliš veľká, nevyznačujú sa ňou, ale ich krídla dokážu byť nebezpečné
- odolnosť - majú hrubú kožu a hrubé krídla, robustné kosti a svaly na nohách, veľkú odolnosť proti mrazu
- výdrž - vysoká - aby dokázali lietať aj na dlhšie vzdialenosti
- rýchlosť - malá - zaťažujú ich krídla a nepomáhajú im ani nohy


Psychické znaky?

Ich psychika sa nevyznačuje ničím zvláštnym. Sú viac kultivovaní a slušní, kvôli spolužitiu v úzkych komunitách (mestách). Veľmi si dajú záležať na kultúru a svoje historické pamiatky - ktorými sú vlastne ich mestá a rôzne, dobre strážené artefakty z dôb minulých - všetko čo vlastnia. Ich krídla sú pre nich veľmi dôležitým znakom hodnosti. Rôzne znaky a pofarbenia krídel vyznačujú akú majú hodnosť - veľmi si dávajú záležať na triednom rozdelení. Sú úctiví k starším. Ostatné rasy ich nezaujímajú, a keďže sa s nimi ani nestretávajú (až na pár výnimiek), tak to zostáva naďalej rovnako. Ich krídla sú pre nich všetko - Valeán bez krídel je ako človek bez rúk a nôh. Keď Valeán stratí krídla, nemôže ďalej fungovať a existovať v ich spoločnosti. Už len samotné predsudky ho vylúčia a tak sa bezkrídly Valeáni v zúfalosti vydávajú dole na zem, kde padnú do rúk ľudom. Uctievajú draky.


Mágia?

Sú veľmi citliví na mágiu. Ich vzťah k mágii vyznačuje aj to, že celá jedna spoločenská trieda je tvorená mágmi. Mágiu využívajú na udržiavanie svojich miest nad oblakmi, ale aj na bežné veci. Najnovšie (len pred pár desaťročiami) bol zriadený aj odbor na bojovú mágiu, ale kvôli tlakom Valeánov, ktorí nechcú pomôcť tým dole na zemi bol takmer zrušený. Teraz odbor zapadáva prachom. Valeánom samozrejme najlepšie ide mágia, ktorá sa akokoľvek týka vzduchu alebo plynov, tiež sa im darí v ľadovej mágii. Mágiu pravdepodobne získali pradávno od drakov, ktorí im aj ukázali ako mestá vyzdvihnúť nad oblaky a naučili ich o mágii všetky čo vedeli.


História / pôvod?

Na počiatku táto rasa žila vo vrcholkoch hôr svojím pokojným životom. Chlad ostatné rasy odrádzal od hôr a tak mali pokoj. Nepoznali niečo ako vojna. Darilo sa im výborne. Lenže neskôr začali byť niektorí Valeáni zvedavý na ''Dolný svet'' - tak hovoria celému svetu, ktorý je pod horami - a stovky z nich sa vydali za ostatnými rasami, aby nastolili nové priateľstvá (vtedy boli valeáni pomerne naivní) a videli aj svet iný, ako vysoké a chladné hory - ale dostalo sa im krutosti a nepriateľstva. Z neznámych dôvodov ich ostatné rasy, predovšetkým ľudia začali nenávidieť. Tie dôvody ale podľa ľudí neboli až také neznáme. Prví Valeáni ľudom kradli jedlo, dobytok a správali sa podivne, lebo neboli zvyknutí na ľudskú spoločnosť. Neskôr to všetko prešlo až do niekoľkých vrážd a horiacich dedín. Valeánov začali prenasledovať na rozkaz kráľov. Stalo sa ale veľké nedorozumenie. Konflikt sa pomaly vystupňoval a narástol do rasovej nenávisti. Mnohí sa dohadujú, že to bolo aj kvôli závisti - Valeáni mohli lietať a ľudia nie, tak nimi začali pohŕdať. Ale to im nestačilo - ľudia si našli kreatívnejší spôsob ako potupiť Valeánov. Začal sa zvyk odrezávať im krídla, čím sa stal Valeán zraniteľný a slabý a robili si z nich sluhov. Valeáni znenávideli ľudí. Keď sa ľudia dozvedeli, že vysoko v horách žije zvyšok Valeánov, vydali sa tam veľké vojská. Valeáni, nevediac nič o vojne boli brutálne zmasakrovaní - bola vyvraždená asi štvrtina ich celkovej populácie. Tí, čo prežili (asi polovica) boli odvedení do zajatia, odrezali im krídla a stali sa
otrokmi ľudí. Vtedy vznikla táto tradícia. Ale istá skupina Valeánov unikla z hôr ešte pred masakrom (jedna štvrtina). Vodcovia tejto skupiny sa naučili od ľudí mágiu a zistili, že mágiu dokážu ovládať veľmi dobre. Zo všetkých Valeánov sa najlepším mágom a vodcom stal práve Eusristidil, pomerne mladý Valeán. On vysvetlil Valeánom, že musia prežiť, on ich viedol, jeho bol návrh vystaviť mestá, ktoré by lietali. Najprv sa to zdalo ako úplný nezmysel. Eusristidil ale svoju mágiu zdokonalil na toľko, že dokázal vyzdvihnúť niekoľko veľkých objektov do vzduchu. A tak na zemi začali stavať svoje mestá, ukrytí pred ľudmi, ktorý po nich neustále pátrali a prenasledovali ich. Napokon Eusristidil a ostatní vodcovia-mágovia boli pripravení mestá vyzdvihnúť na oblohu. Vystavili ich celkom desať. Vtedy ich už ale ľudia začuchali a zistili, kde sú ukrytí. Vojská ľudí sa vydali zastaviť Eusristidilov plán a mestá zničiť. Eusristidil nečakal a mestá s ostatnými vodcami vyzdvihol na oblohu. Vojská ľudí už boli nadohľad, ale vodcovia vrátane Eusristidila zomreli na vyčerpanie. Valeánom sa len tak tak podarilo uniknúť. Neskôr bol Eusristidil pomenovaný Ceo Mestre, čo znamená vo Valeánskom jazyku Pán Oblohy.

Uční vodcov-mágov prežili a s ostatnými Valeánmi začali žiť v mestách na oblohe. Zdalo sa, že je všetko opäť v poriadku. Valeáni si zvykali na nový život - a spamätávali sa z krutosti ľudí - ale vtedy prišla ďalšia kríza. Mestá začali pomaly klesať ku zemi, lebo mágia vodcov strácala účinok. Učni mágov mali obmedzený čas, aby sa naučili a ovládli mágiu ich otcov - napokon sa im ale podarilo mestá dostať späť nad oblaky. Táto tradícia pokračuje po celú históriu Valeánov. Nové mestá nepostavili - stále žijú na mestách, ktoré vystavili Valeáni veľmi hlboko v minulosti. Neskôr keď sa objavili prvé vzducholode, Valeáni sa báli, že ľudia ich začnú prenasledovať aj na oblohe, ale boli to len Pelominy - mierumilovná rasa. Valeáni s nimi nastolili dobré pozitívne vzťahy a začali s nimi aktívne obchodovať. Zvedaví Valeáni niekedy idú do Dolného sveta aj napriek varovaniam ich rodičov a starších. Takí sa väčšinou nevrátia, lebo padnú do pazúrov ľudom. Keď si Valeáni relatívne mysleli, že už majú pokoj - dve mestá sa začali rozpadávať. Boli to tie dve mestá, ktoré museli na rýchlo postaviť, aby dokázali uniknúť ľudom. Našťastie sa Valeáni, žijúci v tých dvoch mestách dokázali presunúť na čas a tak sa zachrániť. Bola to obrovská tragédia. Pokračuje klasický trend - Valeáni nenávidia ľudí za minulé krivdy a ľudia ich proste nenávidia, lebo to tak vždy bolo. Naposledy sa začína hovoriť o Odboji v Dolnom svete - ako bezkrídly bojujú proti ľudom. Ale Valeánov nad oblakmi to nezaujíma - v podstate sa ich to netýka a úplne ignorujú čo sa deje tam dole. Valeáni sú stále globálne rozšírení ako sluhovia a otroci ľudí. V poslednom čase aj niektorí Valeáni v mestách začínajú tlačiť na Rady, aby nejako pomohli tým dole. Tí ale odmietajú poskytnúť akúkoľvek pomoc.


Hlavné mesto?

Eusristidil
Najväčšie Valeánske mesto - žije v ňom najviac Valeánov, dokonca až 10% celkového počtu Valeánov. Je pomenované podľa Valeánskeho národného hrdinu. Podľa niektorých valeánov je pomenovaný podľa legendárneho draka. Sídli tu najvplyvnejšia Valeánska Rada. Aj keby mali byť všetky Rady rovnocenné, táto sa považuje za všeobecne najdôležitejšiu, hlavne preto lebo mágsky zástupca v Eusristidilskej Rade je priamy potomok Ceo Mestra. Na let Eusristidilu je potreba najviac mágov zo všetkých miest. Mesto je vo veľmi dobrom stave, narozdiel od ostatných. Má najlepšiu ochranu a sídlia tu všetky dôležité Valeánske inštitúcie. Je tu uložený aj najvzácnejší Valeánsky artefakt, ktorý má nevyčísliteľnú hodnotu - stal sa dokonca aj symbolom Valeánskej rasy (viď obrázok na začiatku topicu).


Odboj?

V Dolnom svete sa postupne začína formovať niečo ako Odboj Valeánov. Ide o vzburu Valeánov proti ľudom - chcú sa vymaniť spod ľudských pazúrov a už im neslúžiť ako otroci a sluhovia. Niektoré ľudské kráľovstvá dokonca aj vydali rozkaz, aby sa akékoľvek informácie o Odboji oznámili príslušným úradom. Každý Valeánsky pokus o boj kruto potláčajú a Valeánov verejne popravujú a nechávajú na hradbách alebo uprostred miest, aby nikomu nezišli na um myšlienky pomôcť Odboju. Niektorí ľudia potichu pomáhajú Valeánom, niektorí to chcú, ale boja sa autorít. Valeáni vo svojich mestách nad oblakoch na tých dole kašlú a tak sa dá povedať, že istá časť ľudí je pre Valeánov lepšia podpora ako ich vlastní príslušníci rasy.


Zvláštnosti / zvyky / tradície?

Ich mestá sa na oblohe neustále a často presúvajú. Valeáni majú svoje vyznačené a vybrané pohoria, kde niekoľkokrát ročne pristávajú - je to veľmi nebezpečné a tak nad vrcholkom hory zostávajú len pár hodín. Toto využívajú na niekoľko vecí - obchod s inými rasami (Pelominy), naberanie zásob a materiálov a možný odchod Valeánov, ktorí chcú odísť. Tiež si s obchodníkmi vymieňajú novinky z Dolného sveta. Mladí Valeáni čoraz častejšie odchádzajú do Dolného sveta za ideálmi - chcú bojovať za svoju rasu a pomôcť Odboju. Väčšinou ich však postihne nečakaná krutosť Dolného sveta a skončia ako otroci ľudí. Ako pozdrav používajú Aves, čo znamená jednoducho Vitaj v ich jazyku - ľudia ich jazyk úplne zakázali a za jeho používanie sú tresty. Samozrejme, ľudia majú mnoho rozprávok a bájok založených práve na Valeánoch. Rodičia deťom rozprávajú strašné historky, že akí sú Valeáni zlí a odporní. Navyše majú hnusné a strašidelné krídla. Hovoria im, že jedia deti, berú ich nad oblaky a tam ich pustia na zem a podobné hlúposti.
Nenávisť k Valeánom tak u ľudí neustále pretrváva a zostáva tradíciou. Valeáni majú tiež niečo ako ''sviatky'' - tie dni sú akoby bližšie k Dolnému svetu a svojmu pôvodnému domovu - to znamená, že ich mestá klesnú do oblakov a na jeden deň v mestách zavládne hmla. Ich mestá majú určený letový plán - niekoľkokrát ročne sa stretnú a mestá na nejaký čas spoja.


Zriadenie spoločnosti?

Ich spoločnosť je rozdelená na civilnú triedu, vojenskú triedu a triedu mágov. Každá má svoju úlohu:
- civilná - zabezpečuje denný chod miest a obchodujú s Pelominmi
- vojenská - zabezpečuje ochranu lietajúcich miest proti ľudom, hlavne keď sa mestá vznášajú nad horami
- mágska - zabezpečuje to, že mestá zostávajú nad oblakmi a rozhodujú
o letovom pláne
Každá trieda má svojich zvolených zástupcov - nemajú žiadneho vodcu - iba radu, ktorá riadi mestá. Z každého mesta je zvolený jeden zástupca za jednu triedu.
O Valeánoch v Dolnom svete nechcú ani počuť. Hovoria iba to, že to bola ich voľba, ísť dole a nechať si odrezať krídla. Valeáni opovrhujú tými, ktorí odídu do Dolného sveta. Takí sa ani nemôžu do lietajúcich miest už ani vrátiť. Ignorujú ich a na krivdy ľudí sa snažia zabudnúť. V skutočnosti sa boja, aby ich ľudia nevyhubili už úplne a preto sa hrajú na flegmatikov. Tento prístup však už v poslednom čase vadí mnohým Valeánom.


Výzbroj?

Využívajú ľahkú výzbroj. Už aj tak sú zaťažený krídlami - a tie v prípade potreby použijú na obranu, tak že ich prehodia cez celé telo, podobne ako netopiere. Preferujú zbrane, ako kopije a halapatrne - s dlhým dosahom - a tradične zbrane na väčšiu vzdialenosť, ako luky a kuše, s ktorými môžu zo vzduchu ostreľovať nepriateľov.


Výzor?

Zatiaľ obrázok nemám, ale ak si prečítate fyzické znaky a predstavíte si k nim tieto krídla ( http://i54.tinypic.com/1zmjlab.jpg ), tak získate pomerne presný obraz ako by mohli vyzerať.

_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
Valeáni
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: Príroda :: Fauna-
Prejdi na: