DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 Populácia v dedinách a mestách

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Populácia v dedinách a mestách   Ut 01 január 2013, 12:00

Vo svete ako ten náš si treba ustanoviť jednu vec a to je populácia v rôznych ľudských osídleniach ktoré sa nachádzajú roztrúsené po celej Deritrei.

Bežne používané rozdelenie je na dediny, mestečká, mestá, veľkomestá a metropoly.

Populácia dedín siaha od 20 do 1000 obyvateľov. Klasická štandardná dedina máva asi 50-300 obyvateľov. Dedín sa v kráľovstvách nachádzajú tisícky. Sú vždy obklopené veľkými poliami, na ktorých obyvatelia pracujú. Predstavujú základ kráľovstva / štátu, lebo zabezpečujú stabilitu a predovšetkým stravu. Nenájdete ich na okrajových oblastiach krajiny, ale skôr vo vnútrozemí, kde sú chránené veľkou diaľkou a obránenými mestami / hradmi od nebezpečenstva. Ich zameranie môže byť akékoľvek, ale väčšinou sú to jednoducho agrárne poľné dediny. Okrem klasických existujú aj prímorské - rybárske, sadové kde sa pestuje víno a iné plodiny, a podobne.

Mestečká mávajú od 1000 do 8000 obyvateľov, priemerná populácia je asi 2500 ľudí. Málokedy majú hradby alebo akúkoľvek dlhodobú formu obrany, lebo ani týchto nenájdete príliš na pohraničí, takže im nebezpečenstvo nehrozí tak často. Hradby majú len pokiaľ sú často ohrozované, napríklad beštiami alebo banditmi. Tieto opevnenia sú však často skôr len drevené palisády, a nie kamenné hradby. Mestečká sa dajú považovať za hlavné strediská obcí, patrí k nim niekoľko dedín v okolí. Teda dajú sa tu nájsť služby ktoré ľudia nemajú v dedinách.

Mestá sú už väčšie, v ich prípade sú často obývané 8000 až 12 000 obyvateľmi. Priemerne je to okolo 10 000 obyvateľov, čo už je značne dosť. Týchto miest je už menej a tvoria hlavné strediská väčších územných útvarov, teda sú strediskami združenia obcí. Pod sebou majú niekoľko mestečiek, ktoré zas pod sebou majú dediny. V hierarchii sú už len za veľkomestami. Mestá sú často opevnené, niekedy palisádou a niekedy aj kamennou hradbou. To záleží dosť na tom kde sa mesto nachádza. Okrajové mestá krajiny sú samozrejme chránené viac, s väčšou posádkou a lepšou obranou. V mestách sa dajú nájsť už aj vzácnejšie služby, ako univerzity, školy, rôzne spolky a cechy.

Veľkomestá sú už veľmi veľké zoskupenia a ich populácia siaha od 12 000 až do 150 000. Len veľmi málo miest však má viac ako 100 000 obyvateľov. V týchto mestách nájdete už takmer všetko čo sa dá v klasickom kráľovstve nájsť. Tieto mestá sú vždy na miestach kde sa stretávajú obchodné cesty, alebo na riekach, alebo pri mori. Najväčšie z nich spĺňajú všetky tri podmienky. Veľkomiest sa v kráľovstvách nachádza pomenej a sú to jadrá krajiny.

Metropoly sú najväčšie mestá ktoré v Deritrei existujú. Ich populácia siaha od 150 000 do 1 000 000 obyvateľov. Týchto miest existuje v celej Deritrei mnoho aj napriek ich značnému počtu obyvateľstva. Sú to hlavné mesta krajiny, politické, hospodárske, obchodné a spoločenské jadrá krajiny. Patrí sem napríklad Yrith, Nuvan, Garstern alebo Elgirn, taktiež aj všetky Valeánske mestá.


_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Re: Populácia v dedinách a mestách   Ut 01 január 2013, 13:07

Obchodníci a služby


V každom meste či dedine nájdeme veľkú paletu rôznych služieb, obchodov, cechov a podobne.
Pridávam sem rozpis týchto obchodníkov a služieb a ku každému aj Hodnotu (H). Táto hodnota znamená že koľko ľudí je treba aby tá konkrétna služba mala dostatok zákazníkov / príjmu na fungovanie. Tak napríklad obuvníci majú hodnotu 150, čo znamená že v dedine / meste musí byť aspoň 150 ľudí aby tam fungoval jeden obuvník. Tieto Hodnoty sa ale môžu meniť až okolo 60% hore dole, takže sú len veľmi orientačné. Dosť záleží aj na tom aký je charakter dediny - je prímorská? Pestujú v nej sady? Je preslávená pre niečo konkrétne? Vtedy treba tieto Hodnoty prispôsobiť podľa úvahy.

Ak má napríklad dedina 400 obyvateľov, a dúfame že v nej nájdeme hostinec (má Hodnotu 2000), zistíme si koľko percent tvorí počet obyvateľov tejto hodnoty a vyjde nám že v tej dedine je len 20% šanca že tam vôbec je hostinec! A ak tam aj je, bude menší a menej lukratívny ako nejaký v meste. Ak chceme zistiť koľko obuvníkov v tejto dedine je, zistíme to rovnakým spôsobom a vyjde nám 266%! To v praxi znamená že dvaja sú tam na 100% a tretí je tam na 66% šancu.
Výpočet: Jednoducho vydeľte počet obyvateľov s Hodnotou služby a vo výsledku posuňte čiarku o dve miesta doprava. Príklad: 400/150 = 2,66 = 266%, alebo 400/2000 = 0,20 = 20%

Tabuľka Hodnôt:

Spoiler:
 

_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
Populácia v dedinách a mestách
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: Spoločnosť :: Demografia-
Prejdi na: