DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie
Vítej, cizinče! Copak tě přivádí do těchto končin? Zabloudil jsi? Nebo se chceš stát součástí tohoto velkolepého dobrodružství? Třeba to není náhoda, že jsi se dostal právě na tohle místo. Co když to budeš právě ty, kdo změní chod dějin našeho světa? Je to jen na tobě!

Share | 
 

 Mágia a Deritrea

Goto down 
AutorSpráva
Horox
Kráľ
avatar

Počet príspevkov : 1264
Vek : 25

OdoslaťPredmet: Mágia a Deritrea   Ut 08 november 2011, 23:11,,Ľudia tohto sveta ešte len doplatia na naše hlúpe a nezmyselné nakladanie z magickou energiou."
ErasTu si vysvetlíme ako mágia všeobecne funguje, povieme si niečo o magickej energii a napokon aj o jednotlivých magických školách, ktoré budú podrobne rozpísané.

Dôležité je na začiatok vedieť, že magická energia preteká celou realitou – všetkým živým aj neživým, vzduchom, zemou aj vodou. Magická energia preteká všetkým rovnomerne a udržuje istú rovnováhu. Mágia a kúzlenie je v praxi narušovanie rovnováhy magickej energie. Mágovia dokážu túto magickú energiu koncentrovať na určité miesto – na svoje telo, na protivníkov, na prostredie okolo nich, jednoducho kam chcú.

Touto koncentráciou magickej energie na jednom mieste narušujú rovnováhu magickej energie. A svet musí byť v rovnováhe neustále, inak by sa mohlo stať niečo veľmi nepríjemné. Ako to všetko vzniklo si môžete prečítať tu:
Spoiler:
 


Tak ako sa táto rovnováha udržiava?

Jadrom sveta, ktoré je stvorené z magickej energie. Predstavte si ho ako jadro našej Zeme. A tak akonáhle niekto poruší rovnováhu, magické jadro si plní svoju prácu – miesto, kde sa poruší rovnováha, okamžite zaplní magickou energiou, aby sa nevyskytol problém. Otec Deritrei, Erasa a Isena sa o túto samoreguláciu postaral vytvorením planéty. Najprv vytvoril magické jadro, na ktoré potom umiestnil obrovskú masu zeme. Magická energia sa však v jadre nedala udržať a tak sa počas stoviek rokov vydrala na povrch. Prezrite si obrázok (otvorte ho aby bol väčší).

Vtedy ju mohli začať Eras a Isen využívať na tvorenie. V magickom jadre Deritrei sa však nenachádzalo nekonečné množstvo magickej energie. Isen prvý krát využil obrovské množstvo magickej energie z jadra na vytvorenie tvorov podobných jemu – drakov. Spotreboval na to najmenej desatinu magickej energie v jadre. Eras neskôr využil až polovicu všetkej magickej energie z jadra na vytvorenie Erasie a života, teda základ sveta. Najväčším spotrebiteľom sa však stal aj tak Isen – z toho čo zostávalo, využil veľkú časť na najsilnejšie kúzlo v histórii Deritrei. Toto kúzlo bolo tak silné, že rozpolilo obrovskú pevninu (Erasiu) na dve časti. Vznikli ostrovy, pukliny (rieky a kaňony) a pokrčenia pevniny (pohoria). Na vytváranie rás tiež Eras a Isen magickou energiou nešetrili.

A koľko teda v jadre zostáva magickej energie DNES?

Veľmi málo. Rovnováhu magickej energie však porušujú len mágovia a draky. Ich spotreba je veľmi malá (nedá sa porovnať so spotrebou dvoch bohov). Mágovia sa však proti tomu aj tak zabezpečili – zaistili, že mágov je veľmi málo a mágia nie je využívaná na zbytočnosti. Preto aj lovia mágov, ktorí sa nejakou náhodou naučili sami používať mágiu. Draky preto kúzlia iba obmedzene. Obyvatelia Deritrei sa nemusia báť, že sa magická energia v jadre tak skoro minie.

A prečo by sa toho mali ľudia obávať?

Ak v jadre nezostane žiadna magická energia, nebude dokázať jadro už viac udržiavať rovnováhu. Akonáhle niekto použije kúzlo (koncentruje magickú energiu), na tom mieste nebude existovať magická energia. Vznikne tam prázdno, niečo ako čierna diera, ktoré teoreticky nebude existovať. Jednoducho tam nebude žiadna magická energia a teda tam nebude ani nič živé ani neživé.

Dokáže koncentrovať a využívať mágiu každý?

Samozrejme. Pokiaľ má dotyčný ruky, tak môže. Len treba vedieť ako na to. Veľmi slabá koncentrácia magickej energie je aj úplne obyčajná päsťovka alebo kopnutie nohou. Mágovia dokážu koncentrovať energiu na oveľa vyššej úrovni a nie sú obmedzení len na svoje telo. Fyzicky silní ľudia dokážu koncentrovať väčšie množstvo mágie ako fyzicky slabí, ale tí ju dokážu precíznejšie formovať a zbierať z okolia. V tomto prípade sa nedá hovoriť čo je väčšia výhoda.

Kedy sa mágia začala používať a odkiaľ pochádza?

Mágia sa používa už od vzniku sveta. Eras a Isen magickú energiu využili na vytvorenie všetkej pevniny, všetkého živého vrátane obyvateľov a rás Deritrei. Draky sa mágiu naučili od Isena a ovládajú ju aspoň z malej časti ako dvaja bohovia. Nedokážu však koncentrovať toľko magickej energie, aby napríklad zničili kontinent (ako to urobil Isen). Ľudia sa naučili mágiu používať od Erasa a iných drakov. Už odjakživa je centrum mágov v Neldrane. Magická akadémia Engenirth ( http://deritrea.poeticforum.com/t55-magicka-akademia-engenirth ) je stará niekoľko tisícok rokov. O drakoch si môžete viac prečítať tu:
Spoiler:
 


___________________________________________________


Tak sme si vysvetlili, že mágia spočíva v koncentrovaní magickej energie na určité miesto. Ale ako mágovia vytvárajú rôzne efekty, ako napríklad elementálnu mágiu? Jednoducho – zaviedli si na to isté jednotky, rovnako ako si ľudia zaviedli jednotky na meranie času. Umenie kúzliť spočíva v troch meradlách (rozsah od 0 po 1000 v dvoch, v treťom 0-12). Každé definuje inú vec.

Prvé meradlo definuje koľko magickej energie chce mág v kúzle použiť. Ak chce aby bolo kúzlo len slabšie, stačí mu hodnota okolo 100 až 200. V prípade, že chce veľmi silné kúzlo, využije hodnotu 700 až 800. Veľmi nízke hodnoty majú slabé účinky a naopak veľmi vysoké hodnoty majú extrémne účinky. Čím väčšiu hodnotu však mág použije, tým sa viac vyčerpáva. Magická energia môže človekom pretekať len obmedzene a tak by mág nemal preháňať s vysokými hodnotami.

Praktické vysvetlenie: Mág chce ošetriť male sečné zranenie. Použije len malú hodnotu magickej energie, dajme tomu okolo 120. Ak chce vyliečiť ťažké sečné zranenie, hodnotu zvýši aspoň na 500. V prípade že na vyliečenie ťažkého zranenia nebude hodnota 500 stačiť, mág ju môže kedykoľvek zvýšiť.

___________________________________________________

Druhé meradlo je intenzita alebo hustota magickej energie. Definuje ako chce mág koncentrovať magickú energiu. Ak chce mág aby bolo kúzlo na veľký priestor, použije malú hodnotu, približne 100 až 200. Ak chce aby sa magická energia koncentrovala do malého priestoru / bodu, tak použije vysoké hodnoty. V tomto meradle nezáleží akú hodnotu použije – neovplyvňuje to vyčerpanie. K tomuto patrí aj formovanie magickej energie – keď ju mág vyvolá v rukách, môže ju pohybmi rúk sformovať do rôznych tvarov, ako napríklad tvar kopije, šípu, gule a podobne.

Praktické vysvetlenie: Mág bojuje proti veľa bojovníkom a chce na nich použiť ohnivé kúzlo. Tak použije nízku hodnotu, aby bol útok na veľké územie a zasiahol všetkých naraz. V druhom prípade mág bojuje proti silnému obrnenému protivníkovi – len jednému. Použije maximálnu koncentráciu magickej energie do jedného bodu a tak ohnivé kúzlo cez protivníka doslova preletí (ako šíp).


___________________________________________________


Tretie meradlo definuje sféru mágie. Je najobtiažnejšie na naučenie. Pod sférami mágie chápeme jednotlivé elementy a podobne. Je to prakticky rozdelenie magických škôl. Sféry sú presne určené a mág ich musí dokonale ovládať.
Tu je jednotlivý rozpis magických sfér:


Spoiler:
 


A teraz nasleduje praktické vysvetlenie jedného kúzla. Mág potrebuje vyliečiť prebodnutú ruku, napríklad mečom. V prvej hodnote použije stredné množstvo (350), v druhej hodnote použije vysokú koncentráciu (900), lebo zranenie je na jednom mieste a je malé, v tretej hodnote vyberie podpornú mágiu, konkrétne liečenie (2). Tieto tri hodnoty – 350, 900, 2 – mág naraz použije a môže zranenie liečiť.

Okrem týchto troch jednotiek môže mág pri niektorých kúzlach magickú energiu aj tvarovať do rôznych tvarov. V takomto prípade si ju musí koncentrovať medzi dlane ruky alebo jednu dlaň. Vtedy pohybmi ruky môže magickú energiu formovať ako piesok; hlinu; sneh. Záleží len od predstavivosti a schopnosti mága. Na príklad uvediem najčastejšie využívané formovanie – mágovia si vyformujú rôzne zbrane alebo ,,magické šípy.’’


___________________________________________________


Táto technika sa môže zdať pomalá, avšak skúsení mágovia dokážu tieto hodnoty použiť za niekoľko stotín. Kúzlenie potom vyzerá akoby len mág chrlil kúzla a ani pritom nerozmýšľal. V skutočnosti sa však musí maximálne na kúzlenie sústrediť. Rýchlosť kúzlenia definuje dračia časová jednotka – dračia stofa.

Jej hodnoty sú v rozmedzí od 0 do 40 000. Čím vyššia hodnota, tým pomalšie kúzlenie. Ak mágovi príliš dlho trvá nastavenie hodnôt a formácia kúzla, jeho rýchlosť je chabá. Najlepšie hodnoty dosahujú samozrejme draky (od 1000 do 3000). Po nich sú to hlavní mágovia, ktorí sa pohybujú v rozmedzí okolo 3000 až 4000. Pokročilí mágovia dokážu rýchlosť vytiahnuť až na hodnotu 6000 až 10000.

Dračiu stofu vymyslel Eras, keď založil Engenirth. Erasova stofa bola od 10 do 200. Isen na tom bol podobne, podľa všetkého však bol o niečo rýchlejší – od 5 do 150. Najrýchlejší drak okrem bohov v histórii bol Amuleus – jeho stofa dosiahla hodnotu len 421. Najrýchlejšia osoba okrem drakov bol elfský mág, Marikhelm, ktorý dosiahol minimálnu stofu o hodnote 771.


Akým štýlom mágovia kúzlia?

Záleží od jednotlivcov. Väčšinou na kúzlenie využívajú len svoje ruky, keďže v nich sa magická energia koncentruje. Ale môžu použiť aj akúkoľvek zbraň od palice po meč alebo luk. Ruky sú pre mága najdôležitejšia časť tela – bez nich nemá magickú energiu kam koncentrovať a tak je bez rúk prakticky bezbranný. A prečo práve ruky? Lebo magická energia sa dá koncentrovať len medzi čiarami života, ktoré sú len na rukách. Tak si ich musí v každom prípade chrániť za každú cenu! Dá sa kúzliť aj jednou rukou, ale to je obtiažna technika, ktorú zvládnu len majstri.

Je mágia obmedzená na klasický mágsky stereotyp?

Mág by mal byť fyzicky slabý, úzky a vysoký. Nie, to je v skutočnosti úplná hlúposť. Tak vyzerajú maximálne kronikári. Tento stereotyp sa často stane veľa ľudom osudným. Mágovia sú fyzicky veľmi silný, rovnako aj psychicky. Vačšina mágov má svaly a zavalitú postavu. Ich výcvik a štúdium na magickej akadémii to vyžadujú. Niektoré kúzla sú veľkou fyzickou záťažou a tak si mág nemôže dovoliť byť slabý. Slabý mág nevydrží kúzliť veľmi dlho. Mágovia sú často experti v boji zo zbraňami a v používaní brnení. Väčšina z nich po fyzickej stránke vyzerá akoby by boli z vojska. Nenechajte sa oklamať!

___________________________________________________

Každý typ mágie spočíva na rovnakom základe - ide o manipuláciu surovej magickej energie. Ide však o to, ako ju mág manipuluje. Aby sa mágovia vedeli lepšie orientovať v tom čo robia, vytvorili si 12 magických kategórií, kde každá jedna kategória je jeden typ mágie. Mág je povinný naučiť sa každú aspoň základne a v niekoľkých z nich sa vyučiť na majstra – to záleží od toho čo z neho bude v budúcnosti. Magická energia ale živočíchmi preteká len obmedzene, a tak ju do kúzla nemôžu vkladať neustále. Raz sa vyčerpajú a musia kúzlo zanechať. Regenerácia potom trvá nejaký čas. Pokiaľ to mág prehná, magická energia sa v jeho tele minie. A keďže magická energia je základ všetkého, jednoducho zomrie. Magická energia sa doňho síce časom vráti, ale už bude len neživý predmet.

Kategórie sú pomenované po slávnych drakoch, od ktorých sú odvodené. Sú rozdelené na dve časti po šiestich kategóriách – radikálne a umiernené magické školy.
Mágovia používajú aj rôzne predmety, ktoré sú vytvorené zo špeciálnych látok a teda majú schopnosť nasiaknúť sa magickou energiou ako špongie. Mágovia môžu rovno z nich brať energiu a tak vydržať dlhšie kúzliť.V druhej časti podrobne popíšem jednotlivé magické školy / kategórie.

_______________________________________________
''Ich tvrdohlavosť a nenapraviteľnosť tvárou v tvár skaze je obdivuhodná, ale v konečnom dôsledku hlúpa.''
- generál Delwan Gammter na adresu valeánov bojujúcich o zachovanie ich výsadného spoločenského postavenia aj napriek tomu, že časy dračie skončili a započali časy temné
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
Mágia a Deritrea
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Deritrea :: Hra :: Svet Deritrea [DATABÁZA] :: Maggyja :: Fenomén maggyje-
Prejdi na: